SEC Başkanı Uyardı: Kripto Para Piyasası İçin Bunlar Şart!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, kripto para piyasalarında şeffaflığın gerekliliğinin altını çiziyor. Gensler, piyasanın potansiyel eksiklikleri gidermek için “dezenfektan” gerektirdiğini öne sürüyor. Şeffaflık eksikliği nedeniyle yatırımcıları tarihsel piyasa çöküşlerinin tekrarlanmasına karşı uyarıyor.

Gary Gensler: Kripto para piyasası için bunlar şart!

SEC Başkanı Gary Gensler, Columbia Hukuk Fakültesi konferansında kripto piyasasını da ilgilendiren bir konuşma yaptı. Gensler, konuşmasında kripto para piyasalarında şeffaflığın gerekliliği konusundaki tutumunu yineledi. SEC Başkanı, özellikle kripto piyasalarının “güneş ışığı ve dezenfektan “dan faydalanabileceğini öne sürdü. Gensler bu görüşünü dile getirirken, kripto projeleri tarafından yapılan uygun açıklamaların önemini vurguladı. Yatırımcıların yasalar ve yönetmelikler tarafından zorunlu kılınan açıklamalara erişiminin çok yönlü faydalarının altını çizdi.

İlk olarak Gensler, açıklamanın daha iyi fiyat keşfini kolaylaştırarak daha verimli piyasaları teşvik ettiğini vurguladı. Ona göre, daha fazla bilgi, fiyatların bir şirketin beklentilerini daha doğru bir şekilde yansıtmasını sağlar. SEC başkanı ayrıca, açıklamanın piyasalarda güveni geliştirdiğini belirtti. Yatırımcıların tutarlı, karşılaştırılabilir ve güvenilir açıklama aldıklarında sermayelerini yatırmaya daha eğilimli olduklarına dikkat çekti.

Şeffaflık talebi: Güneş ışığı dezenfektanların en iyisi!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Gary Gensler, kripto para piyasasına olumsuz bir bakış açısına sahip. Gensler, son konuşmasında yatırımcılara sunulan bilgileri sınırlamaya çalışan bazı kripto projelerinin endişe verici eğiliminden bahsetti. Federal açıklama gerekliliklerinin bulunmadığı 1920’lerle paralellikler kurdu. Gensler, açıklama yapılmamasının yaygın dolandırıcılık, manipülasyon ve piyasa istismarına yol açtığına dikkat çekti. Sonuç olarak, yatırımcıların zarara uğradığını ve sermaye piyasalarının bütünlüğüne olan inançlarını kaybettiğini belirtti. Nihayetinde de bunun piyasanın çökmesine yol açtığını kaydetti.

Buna paralel olarak, bazı çağdaş seslerin halka arzların kayıt altına alınmasını zorunlu kılan kurallara daha fazla muafiyet getirilmesini savunduğunu vurguladı. Gensler’e göre, tescilin olmaması zorunlu ifşaatın olmaması anlamına geliyor. Bu da kripto para piyasalarında şeffaflık ve yatırımcının korunmasına ilişkin endişeleri artırıyor. Gensler, ABD Yüksek Mahkemesi Yargıcı Louis Brandeis’in 1913’teki görüşünü yineleyerek, “Güneş ışığının dezenfektanların en iyisi olduğu söylenir” dedi. SEC başkanı, bu önermeye dayanarak, birçok kişinin kripto piyasalarının bütünlüğü sağlamak ve yatırımcılar için riskleri azaltmak için bir doz “dezenfektan” dan faydalanabileceği konusunda hemfikir olacağı sonucuna vardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x